Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama
JMÉNO

Památník Přemysla Oráče ve Stadicích

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA Královské pole

TYP Památník

OBLAST Verneřické středohoří
REGION Ústí nad Labem
GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě
50°36'51.888"N, 13°57'47.768"E
N 50°36.86480', E 13°57.79613'
POPIS
Stadický památník Přemysla Oráče patří spolu s Řípem, Vyšehradem a Pražským hradem k nejvýznamnějším místům spojeným s počátky naší národní mytologie a s tradicí české státnosti. Areál památníku, který je od roku 1962 národní kulturní památkou se nachází mezi obcemi Stadice a Řehlovice v údolí řeky Bíliny 8 km západně od Ústí nad Labem.

Podle všeobecně známé pověsti vyslala kněžna Libuše poselstvo do Stadic, aby odsud přivedlo jejího nadcházejícího muže coby nového panovníka všech Čechů. Když poslové vedeni Libušiným běloušem nalezli orajícího Přemysla a sdělili mu, co měli, zabodl budoucí kníže do země svou otku a se slovy "jděte, odkud jste přišli" zahnal oba své voly. Ti zmizeli v nedaleké skále, která se za nimi hned zavřela. Z otky mezitím vyrašil lískový prut se třemi odnožemi obsypanými zeleným listím a ořechy, dvě z nich však záhy uschly, třetí ale mocně rostla do výše i šíře. Věci, které se v tu chvíli udály, vysvětlil Přemysl takto: nedoorané pole znamená, že země bude často stižena hladem, jediná živá odnož lískového prutu představuje vždy jen jediného vládce z širokého Přemyslova pokolení, zatímco železný pluh měl být znakem pevné vlády. Když se Přemysl rozloučil se svými blízkými, vzal si s sebou lýčenou kabelu a střevíce, aby jeho potomci měli vždy na paměti, že pocházejí z prostého venkovského lidu.Stadickou pověst poprvé zaznamenal dle bájného vyprávění starců kronikář Kosmas na počátku 12. století. Legenda byla stále živá i v dalších stoletích, je historicky zaznamenáno, že Karel IV. zbavil tři stadické usedlosti robotních povinností, jejich držitelé pak museli na oplátku pečovat o památnou lísku a každoročně posílat úrodu oříšků na Pražský hrad. Tato tradice přetrvala až do 18. století, naposledy je doložena k roku 1723 u příležitosti korunovace Karla VI. Habsburského za českého krále. Rozměry královského pole „dvanáct kročejů zšíři a dvanáct kročejů zdéli“ se navíc staly základem středověké české polní míry. V roce 1445 v neklidných dobách bezvládí po husitských válkách si jakýsi muž upletl na stromě u Stadic chýši a prohlásil se za bohem vyvoleného selského krále. Jeho věhlas mezi lidem rostl, zřídil si dokonce poradní sbor starců, tělesnou stráž i písaře. Když hrozilo, že by celá věc mohla přerůst v lidové bouře, zasáhla preventivně severočeská šlechta a samozvaného krále s celou radou vsadila do vězení na hradě v Roudnici. Stadická tradice žila samozřejmě dál, Královské pole bylo a dodnes je místem řady manifestačních shromáždění ať už politických nebo jiných (svého času odsud vycházely protestní pochody proti stavbě dálnice přes České středohoří), v současnosti se zde pravidelně schází na Přemyslův svátek čeští zemědělci.

Před polovinou 19. století leželo toto místo uprostřed kvetoucího údolí řeky Bíliny, leč doba se mění. Dnes leží uprostřed trojúhelníku vymezeného železnicí, dálnicí a čtyřproudou rychlostní silnicí. Centrálním bodem areálu je památník Přemysla Oráče od architekta F. Staumanna vybudovaný roku 1841 nákladem hraběte Ervína Nostice Rienecke, jenž byl majitelem zámku v sousedních Hliňanech. Jedná se o mohutný pískovcový podstavec, na jehož temeni se nachází pluh, delší strany zdobí dva reliéfy od sochaře Josefa Maxe s motivem pověsti. Na jedné kratší straně nalezneme původní nápis "ZDE OD PLUHU PŘEMYSL K VÉVODSTWJ POVOLÁN", totožný nápis v německém znění umístěný na opačné straně pomníku byl po roce 1945 odstraněn a nahrazen symbolickým textem "VLÁDA VRÁTILA SE DO RUKOU TVÝCH Ó LIDE ČESKÝ". Ze tří stan je areál Královského pole ohraničen stromořadím, přístupovou stranu uzavírá příjezdová silnice, za níž stojí empírová hájovna vybudovaná souběžně s pomníkem. Nad ní se již tyčí betonová stěna již zmíněné dálnice D8.

V blízkém okolí nalezneme ještě několik dalších památných míst, které se vážou k památce Přemysla Oráče. Předně je to blízká a malebná ves Stadice, kde se nachází tzv. Přemyslův statek. Jedná se o dům č. p. 14 situovaný na konci návsi vlevo, opatřený pamětní deskou, stojící dle pověstí na místě původní Přemyslovy usedlosti. Za tímto domem se nachází nádherný barokní most z konce 18. století. Pokud ho přejdete a vydáte se po silničce po proudu řeky, dojdete k silnému Královskému prameni tryskajícímu ze lví hlavy, nad nímž se tyčí památná lípa. O něco dále na druhém břehu po proudu řeky se na úpatí Volské hory nachází skála, v níž měli dle pověsti zmizet Přemyslovi voli.

PŘÍSTUP
Památník leží při silnici vedoucí údolím řeky Bíliny z Ústí nad Labem přes Trmice do Řehlovic v těsné blízkosti dálniční křižovatky D8 (Praha - Ústí n.L. - Drážďany) a rychlostní čtyřproudé silnice vedoucí odsud do Teplic. Z vlakové a autobusové zastávky u nedalekých Stadic je to k památníku nedaleko, nepříjemností je, že podél silnice nevede zatím žádný chodník. Od památníku vychází tři turistické trasy, žlutě značená vede přes řehlovické nádraží a Bořislav k úpatí Milešovky, na opačnou stranu vyráží značky červená - ta vede přes Stadice a Královský pramen k trmickému zámku a zelená, která stoupá přes Stadické srázy směrem k Dubicím a odsud zase dolů do labského kaňonu. Přes Stadice prochází cyklostezka č. 3071 vedoucí údolím řeky Bíliny. Areál památníku je volně přístupný.
VLAK Stadice (0,5 km), Řehlovice (0,7 km)
AUTOBUS Stadice (0,5 km), Řehlovice (0,7 km)
PARKOVÁNÍ Příjemné parkoviště se nachází u přístupové cesty k památníku u budovy bývalé hájenky a to po obou stranách silnice.
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY

Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY Informace o památném místě : www.rozhlas.cz
Informace na oficiálních stránkách obce Řehlovice: www.rehlovice.cz

Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Jiří Šedivý, 5. 12. 2015
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde
TIPY A CÍLE V OKOLÍ
Kostel Narození Panny Marie v Trmicích

Kostel Narození Panny Marie v Trmicích (6 km)


Vaňovský vodopád

Vaňovský vodopád (8 km)


Vrkoč

Vrkoč (8 km)


Na Běhání

Na Běhání (9 km)


Milešovka

Milešovka (9 km)


Muzeum lehkého opevnění Ústí n.L. - Hostovice

Muzeum lehkého opevnění Ústí n.L. - Hostovice (9 km)


Kletečná

Kletečná (9 km)


Větruše

Větruše (10 km)


Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum města Ústí nad Labem (10 km)


Střekov - hrad

Střekov - hrad (10 km)


Rašeliniště Březina

Rašeliniště Březina (10 km)


Kostomlaty - hrad

Kostomlaty - hrad (12 km)


Uvedené hodnoty představují pěší vzdálenost
Poznámky: *Př: Platí pouze v případě, že je v provozu přívoz

Turistika > Památná místa > Památník Přemysla Oráče ve Stadicích

Úvod
Napište nám
Copyright
Dolní banner