ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Hořidla - rozhledna

FOTOGALERIE

DALŠÍ JMÉNA  

TYP rozhledna

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Litoměřice

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°32'26.291"N, 14°16'3.651"E
POPIS
Pískovcový vrch Hořidla (371 m) se nachází asi 12 km od Litoměřic. Spolu s opukovým Křemínem, znělcovými Holým vrchem a Skalkami tvoří osamělou čtveřici při východním okraji Českého středohoří. Na zčásti zalesněném návrší stávalo kdysi pohostinství s vyhlídkovou plošinou, které zaniklo krátce po druhé světové válce. 16.12. 2008 na něm byla slavnostně otevřena nová, kovová, 14 m vysoká rozhledna. Sestává z čtvercového podstavce, do něhož je zapuštěný ocelový tubus, kolem kterého se vine vřetenové schodiště s 67 schody, ve výšce 13 m je zakončeno kruhovým, otevřeným vyhlídkovým ochozem. Postupně bylo upraveno i nejbližší okolí, původní provizorní dřevěný stůl byl nahrazen novým odpočívadlem se stoly a lavicemi, o něco později přibyly i odpadkové koše. Nechybí ani tabule s mapou Úštěcka. Poblíž rozhledny se tyčí tajemná, asi 2 m vysoká kamenná postava, vyhlížející jako menhir, při bližším pohledu je však jasné, že se jedná o umělou a vydařenou napodobeninu, spodek tvoří staré zdivo - může se skutečně jednat o pietně uchovaný pozůstatek z rozvalin bývalého stavení, na něm je do cementového lože zasazen kámen vhodného tvaru.

Stavbu rozhledny financovalo převážně Ministerstvo financí (1,4 mil.), menší částkou přispěla obec Chotiněves (300 000 korun).

Rozhledna je celoročně volně přístupná. Na OÚ Chotiněves je možné získat pamětní razítko rozhledny a pohledy, ale pozor, je nutné si ověřit předem úřední hodiny.

Rozhledy: Jihovýchodně a jižně Mělník s elektrárnou, Sovice, Říp, Labe a Polabí, jihozápadně a západně řada vrcholů Českého středohoří s Radobýlem, Lovošem, Milešovkou, Kletečnou, severozápadně Plešivec, Hradiště, Dlouhý vrch, Trojhora, Panna, Kalich, severně Mlýnský vrch a nedaleké Sedlo, severovýchodně Ronov a Vlhošť, východně Ralská pahorkatina.

Použité prameny: Průvodce Českým středohořím 1985, www.atlasceska.cz

PŘÍSTUP
Na rozhlednu je přístup po neznačených polních cestách hned z několika míst, nejkratší z obce Třebutičky, o málo delší (asi 1,5 km) z Jištěrp či z Chotiněvsi.
VLAK Horní Řepčice (3 km), Polepy (5km)
AUTOBUS Jištěrpy (1,5 km), Chotiněves (2 km)
PARKOVÁNÍ Třebutičky (1 km), Jištěrpy (1,5 km, parkoviště za směrovkou navádějící k rozhledně), Chotiněves (2 km)
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Sedlo a Hořidla

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY Historie rozhledny: rozhledny.webzdarma.cz
Informace o rozhledně: www.rozhlednovymrajem.cz
Prezentace rozhledny od Radim Vavery: http://www.youtube.com

vložit odkaz
AUTOR Zdena Vojtíšková, březen 2012

Turistika > - Rozhledny > Rozhledna na Hořidlech

Úvod
Napište nám 
Copyright
Letovisko Primorsko