Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama
JMÉNO

Špičák

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA Spitzberg
Spitzstein
Steinberg

TYP hora

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Litoměřice

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°35'58.514"N, 14°8'41.465"E
POPIS
Výrazně špičatý trachytový kužel (608 m), prostřední ze tří kopců přiléhajících severně k masivu Dlouhého vrchu, resp. k jedné z jeho částí - Vrchovině, asi 1 km západně od obce Tašov Ovčárna. Příkré svahy, pokryté drobnou sutí, jsou ze všech stran zalesněné, severovýchodní, severní a část západního úbočí porůstají převážně letité buky, jihovýchodní až jihozápadní partii mladé mlází s břízkami a smrčky, mezi nimi se nachází nevelké suťoviště z větších balvanů. O něco níž, při západním úpatí, je mladý modřínový les. Úplně nahoře se rozprostírá malá, zvlněná planinka obklopená pokroucenými věkovitými duby s ohništěm a kamennou mohylkou. Pozornost upoutá i několik prohlubní, podobných ventarolám na Borečském vrchu, pravděpodobně se jedná o pozůstatky okopů, neboť tento vrch patřil do bývalého vojenského pásma.Z rostlinstva se zde žádné vzácnosti nenajdou, ale i běžné rostlinky, jako např. zvonek okrouhlolistý, lnice květel, vratič obecný, starček lepkavý nebo časně na jaře sasanka hajní v nevelkém porostu kvetoucího borůvčí, působí pěkně a doplňují půvab tohoto místa.

Z různých míst na svazích kopce, zejména v jarních měsících před olistěním stromů, se naskýtají částečné výhledy, východně na Rýdečský vrch, Sedlo, Mlýnský vrch, Trojhoru, dál k jihu na vzdálená Hořidla, Skalky, Holý vrch u Křešic a blízký masiv Dlouhého vrchu, severozápadně na Vrchovinu, Kuklu, Babinský a Spálený vrch a ještě o něco dál na Tašov.

PŘÍSTUP
Asi nejjednodušší po cyklostezce z křižovatky Tašov Ovčárna směrem na Staňkovice, podobně jako na Rýdečský vrch. Ze silnice, po které vede cyklostezka, po asi 1 km odbočují lesní cesty, doleva na Rýdečský vrch, doprava na Špičák, jeho vrchol je zatím přes nízký les viditelný. Po asi 100 m se začne svah po levé straně zvedat, jde o severovýchodní úpatí Špičáku, takže dál dle vlastní orientace a schůdnosti terénu. Další možnost je ze silnice směrem na Čeřeniště. Po necelém kilometru je na obou stranách silnice otevřené místo, kde se dá zaparkovat a také odsud vede polní cesta ke Špičáku, opět pouze pod úpatí. Dál rovněž podle vlastní orientace.
VLAK Ploskovice (8,5 km), Trnovany (8,5 km), Sebuzín (9,5 km)
AUTOBUS Tašov Ovčárna (1 km)
PARKOVÁNÍ Křižovatka Tašov Ovčárna nebo podél silnice směrem na Čeřeniště
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Babinské louky a Špičák (Zdena Vojtíšková)
Špičáky (Ladislav Buka)

Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY
Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Zdena Vojtíšková, leden 2014
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde
TIPY A CÍLE V OKOLÍ
Dlouhý vrch

Dlouhý vrch (0,8 km)


Spálený vrch

Spálený vrch (0,6 km)


Rýdečský vrch

Rýdečský vrch (0,8 km)


Trojhora

Trojhora (5,8 km)


Panna

Panna (5,0 km)


Kalich

Kalich (7,0 km)


Holý vrch

Holý vrch (5,0 km)


Hradiště

Hradiště (4,8 km)


Kamýk u Hlinné

Kamýk u Hlinné (5,6 km)


Varhošť

Varhošť (4,0 km)


Mineralogické muzeum v Homoli

Mineralogické muzeum v Homoli (6,0 km)


Liščín

Liščín (6,0 km)Turistika > Hory a skály > Špičák

Úvod
Napište nám
Copyright
Dolní banner