Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama
JMÉNO

Bobří soutěska

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA Bieberklamm

TYP rokle - údolí
přírodní památka

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Úštěk
Benešov nad Ploučnicí
Česká Lípa

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°39'23.615"N, 14°21'21.693"E
POPIS
Divoké přírodní údolí Bobřího potoka v délce 2 km mezi obcemi Loučky u Verneřic a Veliká u Janovic. Díky členitému terénu a množství kamenů nabývá zde potok na charakteru horské říčky, což je pro České středohoří jev dosti netypický. Procházka zdejší soutěskou, kde nechybí četné můstky, stezka po skalní římse jištěná řetězy, pěnící kaskády a nádherný vodopád je krásným turistickým zážitkem.

Geologické podloží, v němž si Bobří potok vymlel svou cestu, tvoří čedičová hornina, tzv. limburgit. S jeho mohutnými skalními výchozy se setkáme zejména v horním úseku soutěsky, který zároveň představuje i její turisticky nejatraktivnější část. Právě zde se totiž nachází romantické kaskády, přes něž se potok divoce přelévá, přičemž podemílá skalní stěnu při svém levém břehu (zajímavá ukázka boční eroze). Spodní část kaskády bývá díky své mohutnosti považována za samostatný, asi 2,5 m vysoký vodopád. Podstatně vyšší vodopád však spatříme na menším, bezejmenném přítoku o něco níže po proudu potoka. Na pravém břehu, pár desítek metrů na dohled od turistického odpočívadla se nachází úzká roklina s romantickým, přibližně 8 m vysokým vodopádem. Kdysi stával nedaleko odsud i tzv. Čertův mlýn, v levém svahu údolí údolí se zase nacházel dnes již neexistující restaurant "U ráje" (Zum Paradies).Téměř celé údolí Bobří soutěsky je pokryto lesem. Jeho přírodní poměry ovlivňuje tzv. teplotní inverze, což znamená, že dno údolí je oproti jeho výše položeným partiím podstatně chladnější. Při dně údolí se tak setkáme s druhy chladnomilnými, zatímco ty teplomilné se nacházejí ve vyšších partiích. Ze zdejších rostlin stojí určitě za zmínku bledule jarní, prvosenka jarní, růže alpská (převislá), měsíčnice vytrvalá, tařice skalní atd. Plazy a obojživelníky zde reprezentuje zmije obecná, mlok skvrnitý a ropucha obecná, ptáky skorec vodní a konipas horský, bezobratlé pak několik druhů vzácných pavoukovců žijících v promrzlých sutích, glaciální relikt střevlíka Pterostichus negligens, horský drabčík Leptusa flavicornis a rovněž i vzácný drabčík Quedius riparius zdržující se na březích potoka.

Nejcennější partie údolí jsou od roku 1968 chráněnou přírodní památkou o rozloze 0,81 ha. V současnosti se uvažuje o jejím rozšíření, údolí je rovněž zařazeno do evidence evropsky významných lokalit "Natura 2000". Hlavním předmětem ochrany je zde geomorfologická hodnota úzkého údolí s ukázkou zpětné eroze.

PŘÍSTUP
Bobří soutěskou prochází po celé její délce zeleně značená turistická trasa vedoucí z Verneřic přes Janovice do Kravař. Výchozím bodem k návštěvě bývají nejčastěji Verneřice, respektivě jejich přilehlá místní část zvaná Loučky, pod níž začíná nejatraktivnější část soutěsky. Výlet lze samozřejmě podniknout i od zdola z obce Janovice (místní část přilehlá k soutěsce nese název Veliká). Cesta samotná je turisticky náročnější, v jednom místě vede i po skalní římse jištěné řetězy. Přes potok se přechází po několika můstcích, pokud tedy nejsou strženy velkou vodou. V takovém případě je pak nutno překonat jeho koryto po vyčnívajících kamenech či po kmenech padlých stromů. Za vyššího stavu vody může být cesta na některých místech zaplavena. Proto doporučujeme kvalitní turistickou obuv.
VLAK Kravaře (4,5 km)
AUTOBUS Janovice (2 km), Kravaře (3,5 km), Verenřice (4 km)
PARKOVÁNÍ V obci Loučky u Verneřic (0,5 km), v obci Janovice (2 km)
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Jarní Bobří soutěskou (Zdena Vojtíšková)
Turistický pochod "K prameni Bobřího potoka" (Jiří Šedivý)

Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY Základní informace o přírodní rezervaci: wikipedia.org

Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Jiří Šedivý, červenec 2013
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde
TIPY A CÍLE V OKOLÍ
Gottesberk

Gottesberk (4,5 km)


Konojedské bochníky

Konojedské bochníky (4,4 km)


Rozhledna Kohout

Rozhledna Kohout (10 km)


Benešov n. Pl. - zámek

Benešov n. Pl. - zámek (14 km)


Levín

Levín (10 km)


Úštěk

Úštěk (9 km)


Kalvárie - Ostré

Kalvárie - Ostré (9 km)


Sedlo

Sedlo (12 km)


Hrad Kalich

Hrad Kalich (13 km)


Hrad Panna

Hrad Panna (14 km)


Hrad Vrabinec

Hrad Vrabinec (12,5 km)


Mineralogické muzeum J.E. Hibsche v Homoli u Panny

Mineralogické muzeum v Homoli u Panny (13,5 km)Turistika > Rokle a údolí - Přírodní rezervace > Bobří soutěska

Úvod
Napište nám
Copyright
Dolní banner