Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama
JMÉNO

Malé Sedlo

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA Malé Levínské Sedlo
Malý Jelečský vrch

TYP hora

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Úštěk

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°36'21.114"N, 14°15'27.855"E
POPIS
Lesnatý dvouvrcholový kopec (541 m), severní výběžek masivu Sedla, se nachází asi 3 km jz od Levína. Podobně, jako sousední Velké Sedlo, je tvořen vulkanickými horninami, trachybazaltem a sodalitickým tefritem. Oba vrcholky jsou od sebe odděleny mírným sedélkem, zatímco nižší má tvar poměrně hladkého kuželu, vyšší, mnohem zajímavější, je protažen severojižně s nepravidelně zakřiveným hřebínkem, olemovaným mohutnými, pokroucenými duby. Zvláštní půvab divočiny dodávají popadané, odumřelé kmeny stromů s pozůstalými vyčnívajícími pahýly. Ze západního, velmi příkrého a obtížně schůdného svahu, vybíhají rozervaná skaliska s hranolovitou odlučností, úpatí pokrývá balvanité suťoviště. Stromový porost tvoří převážně duby prostřídané řídce jinými listnatými stromy, např. jeřábem mukem, v keřovém patře je hojný zejména skalník celokrajný. Z rostlinstva zde dominuje smolnička obecná, kromě ní se nalezne silenka nicí, tolita lékařská, svízel sivý, jestřábník zední, bika bělavá, kostřava sivá, jetel alpínský a v jarních měsících také tařice skalní. Jiný charakter má svah východní. Smíšený lesnatý porost zde zastupují kromě dubů zejména buky, javory, smrky a modříny. Z rostlin se v těchto partiích kromě kapradin najde ptačinec velkokvětý, bažanka vytrvalá, konvalinka vonná a sasanka hajní. I tento svah je při úpatí ohraničen sutí.Výhledy se naskýtají pouze k západu na blízký Soudný kámen, Pannu, Kalich, Trojhoru, Liščín a masiv Dlouhého vrchu, jihozápadně na Mlýnský vrch a Litýš. Malým Sedlem bývá někdy chybně nazýván nižší vrchol Velkého Sedla.

PŘÍSTUP
Možný ze všech stran. Od žluté a zelené značky z rozcestí Pod Malým Sedlem, nebo z hlavní křižovatky, Sedlo - severní rozcestí, kde se připojuje červená a modrá značka. Na vrchol Malého Sedla nevede značená cesta, pouze úzká vyšlapaná stezka. Asi nejsnazší výstup je z lesní silničky poblíž severního rozcestí přes nižší polovinu dvoukopce.
VLAK Liběšice (3,6 km)
AUTOBUS Horní Vysoké (2 km), Lovečkovice (2 km)
PARKOVÁNÍ Kdekoli, při některé ze značek vedoucích na Velké Sedlo. Další možností je nechat auto na malém parkovišti při silnici mezi Horním Týncem a blízkými Lovečkovicemi, pár desítek metrů nad rozcestím Nad Lovečkovicemi, odkud vychází žlutá značka. Hned naproti parkovišti odbočuje ze silnice malá asfaltka, na kterou jsou později svedeny turistické značky.
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY
Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY
Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Zdena Vojtíšková, květen 2014
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde
DALŠÍ CÍLE
Sedlo

Sedlo (1,5 km)


Levín

Levín (2,2 km)


Litýš

Litýš (3,5 km)


Kalich

Kalich (5,4 km)


Trojhora

Trojhora (6 km)


Panna

Panna (7 km)


Úštěk

Úštěk (8 km)


Mineralogické muzeum v Homoli

Mineralogické muzeum v Homoli (8 km)


Rýdečský vrch

Rýdečský vrch (9,4 km)


Gottesberk

Gottesberk (9,6 km)


Konojedské bochníky

Konojedské bochníky (10 km)


Kalvárie - Ostré

Kalvárie - Ostré (11,7 km)Turistika > Hory a skály > Malé Sedlo

Úvod
Napište nám
Copyright
Dolní banner